Czas świąteczny to przede wszystkim czas spotkań z bliskimi, chwila wytchnienia i odpoczynku. Jednak święta Bożego Narodzenia to również czas obdarowywania się prezentami. Co jednak zrobić, gdy od Mikołaja czy Gwiazdora otrzymaliśmy nie do końca pasujący do naszego poczucia estetyki krawat czy perfumy, których zapach mogłyby z powodzeniem spełniać funkcję trutki na gryzonie? Czy w takiej sytuacji przysługują nam jakieś uprawnienia? Zwrot towaru. Kiedy to obowiązek a dobra wola sprzedawcy?
W pierwszej kolejności powinnyśmy zapytać Mikołaja czy prezent został zakupiony w sklepie stacjonarnym czy też online. Kwestia ta jest istotna, gdyż zakupy online dają konsumentowi zdecydowanie więcej uprawnień i możliwości co do zwrotu towaru.
Zwrot towaru – zakupy w sklepach stacjonarnych
Zwrot niewadliwego towaru, czyli takiego, który chcemy zwrócić tylko ze względu na to że zmieniliśmy zdanie co do jego zakupu, zależy od praktyki sprzedawcy. Nie istnieją żadne prawne uregulowania, które zmuszałyby sprzedawcę do przyjęcia towaru i zwrotu pieniędzy lub wymiany towaru na inny. Część sprzedawców daje jednak możliwość wymiany towaru, zastrzegając jednak własne warunki np. co do terminu (np. 14 dni, 30 dni) lub nieużywania towaru (np. oryginalnych metek, dowodu zakupu). W takim przypadku, najlepszym rozwiązaniem jest wizyta w sklepie i porozmawianie ze sprzedawcą.
Zwrot towaru – zakupy online
Zakupy online oprócz wygody, dają duże możliwości w zakresie zwrotu towaru. Uprawnienia w zakresie zwrotu towaru reguluje ustawa z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta, która gwarantuje długi, ponieważ aż 14 dniowy termin na odstąpienie od umowy od momentu otrzymania rzeczy. W przypadku gdy konsument nie został poinformowany o prawie odstąpienia i jego terminie, termin 14-dniowy zostaje wydłużony aż do roku. Podkreślić należy, że uprawnienia te przysługują jedynie w przypadku dokonywania zakupów od przedsiębiorcy zajmującego się prowadzeniem działalności przez konsumenta, zatem z 14-dniowego terminu na odstąpienie od umowy nie będziemy mogli skorzystać, jeśli zakupimy przedmiot od osoby fizycznej, nie prowadzącej działalności np. za pośrednictwem licytacji internetowej.
Autor:
Adwokat Olga Maciejewska